Skip to content

617 Victoria Ter.Paramus, NJ 07652

Built 2021

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Feb 21, 2006

Property Information

Block5907
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,959
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$403,000
28%
Improvement Value:$1,023,400
72%
Total Assessment$1,426,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,322+1.2%
2024$20,085+146.7%
2023$8,141+5.3%
2022$7,734-5.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft1,959DeedBook 9022, Page 158Recorded2/23/2006

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,959DeedBook 8987, Page 257Recorded1/15/2006