Skip to content

655 Stony LaneParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Jan 31, 2000

Property Information

Block5910
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,012
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,100
47%
Improvement Value:$448,200
53%
Total Assessment$850,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,985+4.3%
2024$11,490+8.7%
2023$10,571+5.4%
2022$10,026+12.9%
Property History

Property Sale

Sale
$211,000

From:

To:

Sq Ft1,012DeedBook 8246, Page 371NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/7/2000

Property Built

Built

Year Built: 1951