Skip to content

602 Falmouth AvenueParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$234,900
Last Sale Date
Apr 30, 1999

Property Information

Block6004
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,014
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,700
65%
Improvement Value:$214,000
35%
Total Assessment$616,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,634+4.4%
2024$8,268+8.8%
2023$7,600+5.3%
2022$7,221+10.1%
Property History

Property Sale

Sale
$234,900

From:

To:

Sq Ft1,014DeedBook 8167, Page 830NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/14/1999

Property Built

Built

Year Built: 1951