Skip to content

159 Garden AvenueParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$283,332
Last Sale Date
Sep 16, 2011

Property Information

Block5910
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,611
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,000
60%
Improvement Value:$266,600
40%
Total Assessment$658,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,740-1.0%
2024$8,825+9.3%
2023$8,076+5.7%
2022$7,641+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$283,332

From:

To:

Sq Ft1,611DeedBook 836, Page 1529NU CodeFamily (1)Recorded9/21/2011

Property Built

Built

Year Built: 1951