Skip to content

711 Chadwick DriveParamus, NJ 07652

Built 1959

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 26, 1999

Property Information

Block6910
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,200
51%
Improvement Value:$395,500
49%
Total Assessment$807,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,476+2.1%
2024$11,241+8.1%
2023$10,395+6.2%
2022$9,787+6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 8202, Page 347NU CodeNominal consideration (25)Recorded8/27/1999

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 8156, Page 844Recorded4/1/1999

Property Sale

Sale
$279,900

From:

To:

DeedBook 8002, Page 120Recorded9/9/1997

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 7507, Page 627

Property Built

Built

Year Built: 1959