Skip to content

653 W Beverwyck PlParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block6002
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,168
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,900
46%
Improvement Value:$491,700
54%
Total Assessment$914,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,033+2.9%
2024$12,663+7.6%
2023$11,772+3.0%
2022$11,428+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955