Skip to content

656 E Beverwyck PlParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Dec 4, 2020

Property Information

Block6002
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,207
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,300
33%
Improvement Value:$883,700
67%
Total Assessment$1,315,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,339+3.0%
2024$17,799+16.8%
2023$15,233+7.8%
2022$14,132-2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft3,207DeedBook 4011, Page 1749Recorded3/12/2021

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 7409, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1955