Skip to content

662 E. Beverwyck PlaceParamus, NJ 07652

Built 2017

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Dec 19, 2017

Property Information

Block6002
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,138
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$409,800
27%
Improvement Value:$1,121,400
73%
Total Assessment$1,531,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,817+4.0%
2024$20,987+7.4%
2023$19,544+3.9%
2022$18,810-6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

Sq Ft4,138DeedBook 2831, Page 1313NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 2415, Page 1248NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/24/2016