Skip to content

642 Falmouth AveParamus, NJ 07652

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$1,405,000
Last Sale Date
Jul 21, 2025

Property Information

Block6004
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,056
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$398,900
35%
Improvement Value:$729,600
65%
Total Assessment$1,128,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,991+3.6%
2024$15,435+8.4%
2023$14,238+5.5%
2022$13,497+48.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,405,000
Sq Ft3,056DeedBook 5559, Page 1870Recorded7/28/2025

Property Sale

Sale
$342,100

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 8462, Page 786NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/22/2002

Property Built

Built

Year Built: 1961