Skip to content

616 Roosevelt Blvd.Paramus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block6008
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,326
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,600
76%
Improvement Value:$128,100
24%
Total Assessment$533,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,194+3.6%
2024$6,944+9.1%
2023$6,368+5.2%
2022$6,053-13.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951