Skip to content

77 Regis CourtParamus, NJ 07652

Built 2003

Last Sale Price
$1,210,000
Last Sale Date
Oct 26, 2023

Property Information

Block6008
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,860
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$401,400
31%
Improvement Value:$901,700
69%
Total Assessment$1,303,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,916+2.4%
2024$20,433+7.6%
2023$18,986+5.2%
2022$18,041-5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,210,000

From:

To:

Sq Ft4,860DeedBook 5123, Page 1925Recorded11/13/2023

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,081DeedBook 8599, Page 871NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/28/2003

Property Built

Built

Year Built: 2003