Skip to content

84 Birchwood RoadParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
May 15, 1997

Property Information

Block6010
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,134
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,400
42%
Improvement Value:$540,000
58%
Total Assessment$934,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,219+3.0%
2024$12,833+8.3%
2023$11,846+5.4%
2022$11,240-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

DeedBook 7972, Page 663NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/21/1997

Property Built

Built

Year Built: 1955