Skip to content

618 Paramus Rd.Paramus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Mar 7, 1995

Property Information

Block5907
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,105
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$364,800
36%
Improvement Value:$635,400
64%
Total Assessment$1,000,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,160+12.5%
2024$12,582+8.7%
2023$11,576+5.2%
2022$10,999+18.2%
Property History

Property Sale

Sale
$217,500

From:

To:

DeedBook 7774, Page 23Recorded3/15/1995

Property Built

Built

Year Built: 1950