Skip to content

744 Boyd RdParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 20, 1994

Property Information

Block6912
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,016
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,100
45%
Improvement Value:$510,400
55%
Total Assessment$924,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,163+2.9%
2024$12,794+7.9%
2023$11,854+6.0%
2022$11,179+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 7743, Page 245Recorded10/31/1994

Property Built

Built

Year Built: 1955