Skip to content

673 Roosevelt BlvdParamus, NJ 07652

Built 2018

Last Sale Price
$486,000
Last Sale Date
Jul 6, 2017

Property Information

Block6011
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,800
38%
Improvement Value:$676,000
62%
Total Assessment$1,081,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,355+1.2%
2024$15,167+7.9%
2023$14,052+5.2%
2022$13,353+18.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$486,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 2671, Page 1812Recorded7/21/2017

Property Sale

Sale
$419,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 8619, Page 612Recorded10/6/2003