Skip to content

194 Morningside RoadParamus, NJ 07652

Built 2019

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 21, 2019

Property Information

Block4009
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
32%
Improvement Value:$854,500
68%
Total Assessment$1,256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,895+3.0%
2024$17,366+8.5%
2023$16,011-20.2%
2022$20,054+179.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 3316, Page 2406Recorded8/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019