Skip to content

56 Greenbriar RoadParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Jul 18, 2008

Property Information

Block6014
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,689
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,000
53%
Improvement Value:$345,300
47%
Total Assessment$737,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,368+3.9%
2024$9,982+8.7%
2023$9,186+5.3%
2022$8,721+12.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft1,689DeedBook 9579, Page 417NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/24/2008

Property Built

Built

Year Built: 1951