Skip to content

33 Sycamore StreetParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Sep 18, 2006

Property Information

Block6014
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,000
51%
Improvement Value:$382,900
49%
Total Assessment$788,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,120+3.1%
2024$10,784+8.5%
2023$9,936+5.4%
2022$9,426+15.7%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,788DeedBook 9160, Page 345Recorded9/27/2006

Property Built

Built

Year Built: 1955