Skip to content

38 Greenbriar Rd.Paramus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Feb 20, 1991

Property Information

Block6014
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,074
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,500
40%
Improvement Value:$595,700
60%
Total Assessment$988,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,967+3.6%
2024$13,478+8.5%
2023$12,420+5.4%
2022$11,781+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 7427, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 1951