Skip to content

601 Diaz PlaceParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 20, 2023

Property Information

Block6016
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,096
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,200
65%
Improvement Value:$207,300
35%
Total Assessment$592,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,065+3.2%
2024$7,811+8.9%
2023$7,173+5.5%
2022$6,798+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955