Skip to content

673 Sycamore StParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jan 27, 2011

Property Information

Block6017
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,534
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$376,400
58%
Improvement Value:$269,500
42%
Total Assessment$645,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,066+3.6%
2024$8,751+8.6%
2023$8,055+5.2%
2022$7,656+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,534DeedBook 685, Page 632Recorded2/28/2011

Property Built

Built

Year Built: 1951