Skip to content

617 Sycamore StParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$487,000
Last Sale Date
Aug 30, 2016

Property Information

Block6017
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,784
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,200
59%
Improvement Value:$275,000
41%
Total Assessment$671,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,419+3.4%
2024$9,107+8.8%
2023$8,374+5.3%
2022$7,951+6.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$487,000

From:

To:

Sq Ft1,784DeedBook 2374, Page 1382Recorded9/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1951