Skip to content

105 Prospect StreetParamus, NJ 07652

Built 1920

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block606
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,500
64%
Improvement Value:$196,300
36%
Total Assessment$541,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,617+3.3%
2024$7,371+6.6%
2023$6,915+5.6%
2022$6,546+20.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920