Skip to content

115 Prospect StreetParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 1998

Property Information

Block606
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,600
67%
Improvement Value:$177,600
33%
Total Assessment$538,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,378+3.2%
2024$7,147+6.4%
2023$6,717+5.6%
2022$6,360+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955