Skip to content

107 Prospect StreetParamus, NJ 07652

Built 1986

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block606
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,837
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,200
52%
Improvement Value:$304,500
48%
Total Assessment$632,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,005+2.9%
2024$8,750+6.2%
2023$8,235+5.3%
2022$7,819+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1986