Skip to content

216 Homestead RoadParamus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Date
May 10, 1995

Property Information

Block6506
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,283
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$459,600
54%
Improvement Value:$390,300
46%
Total Assessment$849,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,617+8.1%
2024$10,750+7.6%
2023$9,990+5.1%
2022$9,509+3.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964