Skip to content

537 Princeton Ter.Paramus, NJ 07652

Built 1963

Last Sale Price
$263,868
Last Sale Date
Nov 9, 2012

Property Information

Block6602
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,612
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$505,900
53%
Improvement Value:$455,800
47%
Total Assessment$961,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,124+3.0%
2024$13,717+8.8%
2023$12,603+5.0%
2022$11,999+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$263,868

From:

To:

Sq Ft3,612DeedBook 1229, Page 61NU CodeFamily (1)Recorded12/21/2012

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

DeedBook 8947, Page 126Recorded11/7/2005

Property Built

Built

Year Built: 1963