Skip to content

546 Edmund Ter.Paramus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block6603
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$497,400
73%
Improvement Value:$186,600
27%
Total Assessment$684,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,694+3.5%
2024$9,364+9.2%
2023$8,574+5.0%
2022$8,163-3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950