Skip to content

554 Edmund TerraceParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 1998

Property Information

Block6603
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,000
55%
Improvement Value:$369,600
45%
Total Assessment$817,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,628+3.3%
2024$11,256+9.0%
2023$10,329+5.2%
2022$9,816-2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950