Skip to content

492 Fordham PlParamus, NJ 07652

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2004

Property Information

Block6605
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$468,100
47%
Improvement Value:$534,700
53%
Total Assessment$1,002,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,720+2.9%
2024$13,337+8.8%
2023$12,256+5.1%
2022$11,663+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 7951, Page 768NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/21/1997

Property Built

Built

Year Built: 1963