Skip to content

503 Hobart Rd.Paramus, NJ 07652

Built 1963

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 12, 2019

Property Information

Block6605
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,572
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$461,300
55%
Improvement Value:$371,000
45%
Total Assessment$832,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,799+3.0%
2024$11,456+9.2%
2023$10,491+5.1%
2022$9,980+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,572DeedBook 3315, Page 1194NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 1963