Skip to content

493 Hobart RdParamus, NJ 07652

Built 1963

Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
Nov 21, 2024

Property Information

Block6605
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,972
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$459,700
55%
Improvement Value:$369,000
45%
Total Assessment$828,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,727+5.4%
2024$11,123+11.8%
2023$9,947+5.3%
2022$9,450+5.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$935,000

From:

To:

Sq Ft1,972DeedBook 5385, Page 846Recorded12/16/2024

Property Sale

Sale
$920,000

From:

To:

Sq Ft1,972DeedBook 5137, Page 855Recorded12/6/2023

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft1,972DeedBook 2299, Page 2334Recorded6/28/2016

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 7731, Page 876NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/16/1994

Property Built

Built

Year Built: 1963