Skip to content

530 Clark RoadParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Apr 21, 2020

Property Information

Block6607
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,204
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$472,200
46%
Improvement Value:$554,600
54%
Total Assessment$1,026,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,593+2.9%
2024$14,179+8.9%
2023$13,025+5.1%
2022$12,388+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$810,000

From:

To:

Sq Ft3,204DeedBook 3589, Page 821Recorded5/5/2020

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 8041, Page 640NU CodeNominal consideration (25)Recorded2/5/1998

Property Built

Built

Year Built: 1966