Skip to content

540 Burlington StreetParamus, NJ 07652

Built 1998

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Sep 1, 2020

Property Information

Block6611
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,192
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
35%
Improvement Value:$719,200
65%
Total Assessment$1,106,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,790+2.7%
2024$15,368+6.6%
2023$14,420+4.5%
2022$13,794-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft3,192DeedBook 3814, Page 1812Recorded11/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 7894, Page 270