Skip to content

542 Clark RoadParamus, NJ 07652

Built 1963

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Nov 28, 1995

Property Information

Block6607
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,012
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
52%
Improvement Value:$424,800
48%
Total Assessment$890,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,668+2.9%
2024$12,306+9.0%
2023$11,290+5.1%
2022$10,742-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 7840, Page 549Recorded12/6/1995

Property Built

Built

Year Built: 1963