Skip to content

688 Seagull DriveParamus, NJ 07652

Built 1995

Last Sale Price
$847,500
Last Sale Date
Sep 6, 2005

Property Information

Block7201
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,124
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,200
38%
Improvement Value:$610,100
62%
Total Assessment$982,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,005+2.9%
2024$13,613+7.3%
2023$12,688+5.3%
2022$12,049-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$847,500

From:

To:

DeedBook 8902, Page 420NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/14/2005

Property Sale

Sale
$269,500

From:

To:

DeedBook 7793, Page 796NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/7/1995

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$1,980,000
DeedBook 7660, Page 876