Skip to content

514 Forest AveParamus, NJ 07652

Built 1965

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block6602
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,504
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,100
45%
Improvement Value:$474,900
55%
Total Assessment$867,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,301+3.1%
2024$11,931+23.5%
2023$9,658+5.1%
2022$9,187-2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

Sq Ft2,504DeedBook 4361, Page 184Recorded9/7/2021

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,364DeedBook 9122, Page 303Recorded7/26/2006

Property Built

Built

Year Built: 1965