Skip to content

654 Yorktown PlaceParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Oct 27, 2016

Property Information

Block6716
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,347
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,900
41%
Improvement Value:$598,300
59%
Total Assessment$1,006,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,344+3.0%
2024$13,929+7.9%
2023$12,908+3.4%
2022$12,487+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft2,347DeedBook 2441, Page 1740NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 1966