Skip to content

724 Stevens CourtParamus, NJ 07652

Built 1967

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 29, 1994

Property Information

Block6813
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,846
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,100
57%
Improvement Value:$289,200
43%
Total Assessment$672,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,558+2.8%
2024$9,296+7.8%
2023$8,626+6.1%
2022$8,127+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 7727, Page 732Recorded9/1/1994

Property Built

Built

Year Built: 1967