Skip to content

E 21 Ridgewood AveParamus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Mar 7, 2019

Property Information

Block6813
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,701
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,600
55%
Improvement Value:$284,200
45%
Total Assessment$626,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,911+2.9%
2024$8,664+7.8%
2023$8,033+6.1%
2022$7,568+11.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,701DeedBook 3203, Page 730Recorded3/20/2019

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 8071, Page 166Recorded6/3/1998

Property Built

Built

Year Built: 1964