Skip to content

75 Oliver RoadParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block6814
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,714
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,000
55%
Improvement Value:$326,400
45%
Total Assessment$732,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,154+3.0%
2024$9,858+8.2%
2023$9,108+6.4%
2022$8,559+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft1,714DeedBook 2345, Page 2468Recorded8/18/2016

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,714DeedBook 433, Page 56NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/18/2010

Property Built

Built

Year Built: 1966