Skip to content

712 Stevens CourtParamus, NJ 07652

Built 1961

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Nov 7, 2022

Property Information

Block6903
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,746
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,400
58%
Improvement Value:$302,300
42%
Total Assessment$717,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,189+2.9%
2024$9,897+8.0%
2023$9,162+6.2%
2022$8,624+5.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

Sq Ft1,746DeedBook 4875, Page 238Recorded12/5/2022

Property Sale

Sale
$488,800

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 1174, Page 165NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/12/2012

Property Built

Built

Year Built: 1961