Skip to content

748 Myrna RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 6, 2009

Property Information

Block6901
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,675
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$404,100
53%
Improvement Value:$352,200
47%
Total Assessment$756,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,745+3.0%
2024$10,436+8.1%
2023$9,658+6.3%
2022$9,088+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,675DeedBook 301, Page 1359NU CodeFamily (1)Recorded12/1/2009

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 7975, Page 682Recorded6/3/1997

Property Sale

Sale
$118,000

From:

To:

DeedBook 7731, Page 566NU CodeAffiliated entity (3)Recorded9/15/1994

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 7538, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1954