Skip to content

60 Bush PlaceParamus, NJ 07652

Built 1959

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 10, 1999

Property Information

Block6910
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,668
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,400
52%
Improvement Value:$346,400
48%
Total Assessment$728,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,360+2.9%
2024$10,065+8.0%
2023$9,320+6.2%
2022$8,776+10.3%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,668DeedBook 8197, Page 594NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/12/1999

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 7488, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1959