Skip to content

56 Fern PlaceParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
May 5, 1999

Property Information

Block6908
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,704
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,800
61%
Improvement Value:$258,700
39%
Total Assessment$666,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,216+3.0%
2024$8,951+4.9%
2023$8,533+6.2%
2022$8,034-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 8168, Page 587NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/18/1999

Property Built

Built

Year Built: 1954