Skip to content

6 Crabtree LaneParamus, NJ 07652

Built 1965

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Mar 17, 1994

Property Information

Block6905
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,032
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,500
57%
Improvement Value:$317,500
43%
Total Assessment$737,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,462+3.0%
2024$10,158+8.1%
2023$9,398+6.2%
2022$8,846-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

DeedBook 7683, Page 698NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/24/1994

Property Built

Built

Year Built: 1965