Skip to content

734 Bush PlaceParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Jul 29, 1993

Property Information

Block6909
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage9
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,000
62%
Improvement Value:$251,700
38%
Total Assessment$657,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,341+2.9%
2024$9,081+7.8%
2023$8,424+6.2%
2022$7,932+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft9DeedBook 7627, Page 927Recorded8/16/1993

Property Built

Built

Year Built: 1954