Skip to content

744 Arbor RdParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2001

Property Information

Block6911
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,974
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$404,600
56%
Improvement Value:$317,800
44%
Total Assessment$722,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,265+2.9%
2024$9,976+7.9%
2023$9,244+6.2%
2022$8,704+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,974DeedBook 8317, Page 829Recorded10/23/2000

Property Built

Built

Year Built: 1954