Skip to content

747 Boyd RdParamus, NJ 07652

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2015

Property Information

Block6911
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,404
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
35%
Improvement Value:$751,500
65%
Total Assessment$1,153,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,478+2.7%
2024$16,044+7.6%
2023$14,911+5.8%
2022$14,093+12.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007