Skip to content

111 Crain RoadParamus, NJ 07652

Built 1959

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Jun 9, 2022

Property Information

Block6913
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,882
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,500
51%
Improvement Value:$389,500
49%
Total Assessment$796,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,314+3.4%
2024$10,937+14.1%
2023$9,585+6.2%
2022$9,029+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft1,882DeedBook 4722, Page 952Recorded6/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 1959